نخستین نشانه‌های افزایش سن، در پوست صورت نمایان می‌شود. زمانیکه پوست با از دست دادن مقادیر قابل توجهی رطوبت و چربی جمع شده و کلاژن‌سازی در آن رو به کاهش می‌رود، چین و چروک‌ها ظاهر شده و آثار پیری خود را نشان می‌دهد. اگرچه این پدیده طبیعی است ولی قبول آن برای اکثریت انسان‌ها آسان نبوده و حسرت گذشت جوانی را به یاد می‌آورد. همین امر موجب شد تا دانشمندان، پزشکان و متخصصان پوست و مو به فکر چاره افتاده و برای جوانسازی پوست صورت، راه‌حلی موثر پیدا کنند: تزریق بوتاکس صورت!

بوتاکس یکی از برترین روش‌های رفع چروک است که در عین صرف هزینه مناسب، از نتیجه‌ای قابل قبول و موثر برخوردار است. سرعت کار در این روش جوانسازی، بالا بوده و قابل استفاده برای هر دو گروه خانم‌ها و آقایان است. همچنین گزارشات از عوارض ناخوشایند و آزاردهنده‌ این روش نیز بسیار کم و محدود است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با بوتاکس صورت و نواحی قابل تزریق آن صحبت کنیم. همچنین در مورد اشخاصی که به این روش نیاز دارند و مزایای آن اشاره کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بوتاکس و نواحی قابل تزریق بر روی صورت

بوتاکس، راهی برای درمان یا زیباسازی؟

اگرچه اکثریت افراد تزریق بوتاکس صورت را در راستای زیباسازی و جوان‌شدن سلول‌های پوست می‌دانند، اما این عمل به دلایل دیگری نیز همچون درمان نیز استفاده می‌شود. بوتاکس از افتادگی و ایجاد چروک جلوگیری کرده و به کاهش سردردهایی با منشاء میگرنی کمک می‌کند. این ماده از باکتری مخصوصی مشتق شده و کاملاً طبیعی است. امکان دریافت آن از بدن پستانداران، برخی آبزیان، خاک زمین‌های جنگلی یا حتی دریاچه‌ها وجود دارد؛ به همین علت است که استفاده محدود از آن مشکلی را برای بدن انسان ایجاد نمی‌کند.

سم برگرفته شده از این نوع باکتری با نام بوتولینیوم، موجب اختلال در سیستم‌های عصبی صورت می‌شود. با تزریق مقدار کنترل‌شده و بسیار جزئی از این سم، عملکرد اعصاب صورت دیگر به شکل اولیه نبوده و همین امر مانع از افتادگی بافت سلول‌های پوستی می‌شود. عدم انقباض و توقف امکان تحرک ماهیچه‌ها، موجب کاهش فشار بر روی نواحی مختلف اعصاب صورت می‌شود. همین امر به جوان‌ ماندن سلول‌ها کمک بزرگی می‌کند، به خصوص در قسمت‌های حساسی همچون پوست اطراف چشم، خطوط لبخند و خط اخم!

کاهش چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم با تزریق بوتاکس

مدت زمان اثرگذاری بوتاکس

بوتاکس معجزه پزشکی قرن جدید در شاخه جوانسازی پوست به شمار می‌رود. اگرچه بوتاکس به نوعی سمی طبیعی شمرده شده که موجب اختلال در سیر عملکردی اعصاب و ماهیچه‌های صورت می‌شود، اما نتایجی بی‌نظیر در راستای سلامت و زیبایی گذاشته است. مدت زمان تاثیر تزریق بوتاکس صورت بسته به نوع و کیفیت آن و همچنین جنس پوست، از سه تا شش و در مواردی بیشتر است. پس از اتمام این دوره، سیستم گسترده اعصاب صورت آپدیت شده و به شرایط اولیه خود باز می‌گردند.

به همین علت است که پزشکان متخصص پوست و مو توصیه می‌کنند که جهت تداوم نتایج به دست آمده، لازم است در فواصل زمانی مشخصی، تزریق مجدد صورت گیرد. در صورتی که فرد اقدام به تجدید نکند، طبیعتاً چین و چروک‌های صورت به شکل اولیه ظاهر شده و نمایی ناخوشایند از گذر سن را نمایش خواهند داد.

فواید درمانی تزریق بوتاکس صورت

از نکات مهم و قابل تأمل در مورد استفاده از بوتاکس، اثرگذاری این ماده در کاهش و درمان بعضی از بیماری‌ها است. به عنوان مثال اگر شخصی در قسمت‌های عضلانی خود دچار دردهای مزمنی باشد، می‌تواند از تزریق بوتاکس جهت کاهش این درد استفاده کند. علاوه بر آن استفاده از بوتاکس برای درمان سردردهای طولانی مدتی مانند میگرن نیز توصیه می‌شود. تزریق بوتاکس موجب کم شدن تعرق‌های بیش‌ از اندازه بدن شده و از ایجاد مشکلات جانبی همچون عفونت، بوی ناخوشایند و کاهش اعتماد به نفس جلوگیری می‌کند.

کاهش دردهای مزمن میگرنی با تزریق بوتاکس

جوانسازی پوست صورت در کدام نواحی انجام می‌شود؟

پوست صورت به علت ظرافتی که دارد، مستعد چین و چروک است. به خصوص در گوشه‌های بیرونی چشمان، کناره‌های بینی و دهان و پوست پیشانی. با وجود این تشخیص درست ناحیه قابل تزریق برعهده پزشک متخصص بوده و بر حسب نیاز شخص انجام می‌شود. حساسیت در زمان تزریق این ماده بسیار بالاست و تزریق بوتاکس صورت نباید موجب از کار افتادگی سایر اعصاب جانبی شود. تبحر و دقت پزشک در زمان تزریق در کنار کیفیت بالای ماده بوتاکس می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای در کاهش چین و چروک‌های صورت بگذارد. در ادامه لیستی از ناحیه‌های مختلف صورت با قابلیت تزریق بوتاکس را مرور می‌کنیم:

  • خطوط میان ابروان که به خط اخم نیز مشهور است.
  • پوست قسمت پیشانی که دچار چروک‌های افقی می‌شود.
  • پوست و عضله بالای ابرو جهت جلوگیری از افتادگی بر روی پلک چشم.
  • کناره‌های بیرونی چشم‌ها جهت کاهش خطوط موسوم به پنجه کلاغی.
  • کلیه نواحی اطراف بینی و دهان که به نام خط لبخند می‌شناسیم.
  • پوست بالای لب، قسمت وسط و حتی چانه و گونه.

تاثیرات بوتاکس صورت در کاهش چین و چروک

کدام افراد کاندیدای بهتری جهت استفاده از بوتاکس صورت هستند؟

از آن جایی که چین و چروک پوست صورت با افزایش سن و کاهش رطوبت ایجاد می‌شود، افراد مسن که دارای پوست‌ کم آب و خشک هستند، در اولویت تزریق قرار خواهند گرفت. کاهش روند پیری صورت به افزایش اعتماد به نفس و حس رضایت از خود انجامیده و از لحاظ روانی نیز مانعی در برابر ترس از کهولت و افسردگی‌های ناشی از آن می‌شود. طول مدت تاثیر بوتاکس بر پوست صورت به طور میانگین سه تا شش ماه است که قابلیت تجدید به تشخیص پزشک را خواهد داشت.

نباید در فواصل تعیین شده خللی وارد شود؛ چراکه در صورت تاخیر، بروز و رشد چروک‌ها با سرعت بالاتری پیش رفته و عمیق‌تر خواهند شد. تزریق‌های درمانی نیز زیر نظر متخصصان و بسته به تشخیص ایشان قابلیت تمدید را خواهند داشت. برای این کار می‌توان علاوه بر پیشانی، از اعصاب گردنی نیز کمک گرفت.

جمع‌بندی

تزریق بوتاکس صورت از موثرترین روش‌های درمانی و زیباسازی پوست است که موجب جوان‌ شدن آن می‌شود. انجام این روش به عواملی همچون سن شخص مراجعه‌کننده، نوع و جنس پوست و میزان چین و چروک ایجاد شده مربوط است. مهم‌ترین نکته در استفاده از بوتاکس، بهره‌مندی از تخصص و مهارت پزشکانی است که در این زمینه متبحرند. تجدید دوره‌های تزریق بوتاکس به توصیه پزشک شما و در زمان‌های مشخصی انجام خواهد شد تا بتوانید از نتایج فوق‌العاده آن به بهترین شکل استفاده کنید.